toplu blog ortamı

Arif Damar 3. Yıl Anmasından Notlar. Akademi Kitabevi – Kadıköy / Direngen

 

Arif Damar 3. Yıl Anmasından Notlar. Akademi Kitabevi/Kadıköy

 

Akşam, Mustafa Köz’ün sonuna yetiştiğimiz açılış konuşmasıyla başladı. Her zamanki gibi nazik, pozitif ve güleçti Sayın Köz. Sözü, Mehmet Altun isimli birine devretti. Sayın Mehmet Altun şiir yazarıymış. Gayet süslü, uzun bir konuşma dinledik kendisinden. Arif Damar’ın bin fotoğrafına sahip olmanın nasıl bir ego patlaması yaratabileceğini gördük. Vahim ve İbretlikti.

Toplumcu şiir lafı geçti bir ara ağzından, Allahtan gerçekçilikten bahsetmedi. Elimize bir şiir kitabı geçse içini açıp bakmayız. Ardından Sayın Cengiz Kılçer’i dinledik. Gereğince didaktik, mükemmel bir sunumdu. ‘Özlüyoruz be seni Arif Abi’ diyerek tamamladı konuşmasını. Samimiydi. Adam gibiydi. İlk defa yüzünü görmüş bulunduk, Sayın Veysel Çolak’a benzettik, neyse.

Afişte konuşmacılar arasında ismi bulunan fakat anmada göremediğimiz Orhan Alkaya’nın, asistanının düğününde olduğunun, işte kasıtsız gelemediğinin falan bilgisini verdi ek olarak. İçeride ya da dışarıda bulunan herkesin, bir şair-dost-yoldaş olarak Damar’a anma borçlu olduğunun üzerine bastı.

Sayın Vecdi Çıracıoğlu, Kılçer’in bıraktığı yerden çizgiyi devam ettirdi. Damar’la olan anılarından bahsetti. Sayın Ali Özer’le birlikte Arif Damar anıları genişledi yer yer gülüşmeler, yer yer diken. Duvarlarda Damar fotoğrafları, el yazısı şiirleri nam-ı diğer Barikat’ın…

Eksiksiz çay servisi, sohbet havası… Eylül Duru, bir klasik gitar üzerine, güzel sesiyle ‘bir kıvılcım düşer önce’ diyerek müziğe taşıdı akşamı; karlı kayın ormanında’ydılar en son. Biz çıkmış bulunduk.

Neticede Akademi Kitabevi ve Türkiye Yazarlar Sendikasına teşekkürü borç bilir, Akademi Kitabevi’ni tüm Kadıköy sakinlerine tavsiye ederiz.

Ha bu arada çay 2.5 TL’ydi. TKP üç kere cümle içinde kullanıldı. Barikat’ın, Nazım’ın 168 dizeli bir şiirini ezbere, coşkuyla okuduğundan; Gökçeada’ya İmroz denmesini yeğlediğine kadar pek çok şey öğrendik.

 

direngennot: Ki hala bizim için Barikat Arif, önünde saygıyla eğilinmesi gereken bir şair, bir dost ve bir yoldaştır.

 

Direngen Dürüst Alaylı Haber Gururla Sunar…

 

 

arfdmr

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.