toplu blog ortamı

Aşkın Evleri / Gökhan Sezğin / Kültür Sanat

AŞKIN EVRELERİ…!

Hayat sevince güzel, sevince tatlı günler.
Bir kuşu, kelebeği, bir taşı sevin yeter.

Merhaba sevgili dostlar. Son iki köşe yazımda hep şarkı ile giriş yapıyorum. Ama bir başka köşe yazımda da dediğim gibi insanı anlatan şarkılardır. Yani müzik ruhun gıdasıdır… İnsan duygulanır şarkı dinler, sevinir şarkı dinler, “AŞIK” olur şarkı dinler.

Bu yazımda da şarkılar eşliğinde bir yazı ile hem kendimi hem de sizleri buluşturuyorum.  Sözleri Mehmet Erbulan’a ait şarkı ile giriş yaptım. Şimdi bu şarkıyı biraz daha açalım. Hatta açmaktan ziyade bu şarkıyı yorumlayayım.

 

Herkes bir kere bile olsa hayatında aşık olmuştur. Fakat insanın gözünü kör ettiği için hiç kimse yaşadığı durumu detaylı görememiştir. Aşık olduğunda insan kuşu, taşı, kelebeği, sevmediği bir şeyi bile daha çok sevmeye başlar. Her şey ama her şey gözüne bir başka görünür. Değişime uğrar mesela. Sanki sihirli bir değnek değmiştir.  Hayaller kurar. Akıllanmaz denilen kişi bile akıllanır. İnsan aşık olduğu zaman mevsim fark etmeksizin hep yaz mevsimini yaşar. Yüzünden gülücük asla eksik olmaz. İnsan aşık olduğu zaman en büyük delilikleri yapar. Hayal kurmaktan uykusuz kalır. Aklı beş karış havadadır. Ağzından en güzel aşk şarkılarını eksik etmez ve buna benzeyen birçok hadise yaşar.

Ama bu aşk denilen en güzel olay birden bire etrafındaki güneşi alır. Yaz mevsimi kışa döner. Bunun içinde birçok sebep vardır. İzninizle bunu da bir iki şarkı örneği ile açıklamak istiyorum…

 

Öyle bir aşk vardır ki;

Sen imkansızsın,
Sensizlik imkansız,
Aşk imkansız!

Cem YILDIZ’ın imkansız aşk şarkısının sözünden de anlaşıldığı gibi imkansızı yaşarsın.

Sen onun hakkında saatlerce hayal kurarsın. Tam açılmaya, ona karşı hislerini söylemeye karar verirsin ve birden büyü bozulur. Ya sevdiği vardır, ya da ansızın hayatından çıkar gider. Yani seni sevmiyordur, beğenmemiştir veya seni arkadaşım olarak görüyorum bahanesine sığınmıştır.

 

Öyle bir aşk vardır ki;

 

Hakkım yok seni sevmeye,
Çıktın karşıma ne diye!
Sen başkasının malısın,
Kalbim bunu nerden anlasın!
Unutmam lazım çünkü sen,
Arkadaşımın aşkısın!

Rahmetli  Fecri Ebcioglu’na ait şarkı sözünden de anlaşıldığı gibi arkadaşının aşkına da aşık olabilirsin. Atsan atılmaz, satsan satılmaz, gönül bu. Unutmaya çalışırsın yapamazsın. Gözlerini kapatırsın hep aklına gelir…

Yani kısaca Acıya Şikayetsiz Katlanırsınız. Umarım herkes aradığı gerçek aşkı bulur, aşkın evrelerinden en güzelini yaşar.

Sevgi ve saygılarımla aşklı günler diliyorum…

 

Gökhan SEZĞİN

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.