toplu blog ortamı

Bir Adam… / Ali Erbil / Gündem

 

BİR ADAM…

 

“Hiç umrumda değil, ne derlerse desinler… Bakın en çabuk Türkiye’de gömerler ölüyü. Ben ölüme inanmıyorum. Belki bahar ülkesine açılan kapıdır ölüm. Hepimiz bu kapıdan geçeceğiz. Nedir ki bu dünya? Daha bunu yanıtlayamıyoruz ki, ölümün yok oluş olduğunu nereden bileceğiz? Şamanların yaptığı gibi ölünce mezarıma iki şişe şarap, sevdiğim filmlerimi ve bitiremediğim kitaplarımı koysunlar. O yolculukta onları bitireyim.”

 

 

Tuncel Kurtiz’ i kaybettik.

 

Nerede ve ne zaman doğduğunun önemi kalmadı artık. Sesiyle ama gerçekten sesiyle hatırlanacak bir adam gitti dünyadan.

 

Şiirin ekmek kokan ağzı; ne söylese şair sanacağınız bir adam gitti dünyadan.

 

Bir gün ölürse Yılmaz Güney’ i göresi gelmiş bir adam gitti dünyadan.

 

Yılmaz Güney’ in Sürü filmindeki Hamo Ağa rolüyle beraber oyunculuğun zirvesine tırmanan ve sonra Umut’ taki Hamal Hasan, Kuzunun Gülümseyişi’ ndeki Hilmi, Teneke’deki Murtaza Ağa, Duvar’ ın Tonton Ali’ si, Tabutta Rövaşata’ nın Reis’ i gitti dünyadan.

 

1986’da “Hiuch HaGdi” filmiyle Berlin Film Festivali’ nde Gümüş Ayı (En İyi Erkek Oyuncu) Ödülü alırken Türkiye’ nin sinema gururlarından birine bakıyordu herkes. Avrupa’ nın bir çok ülkesinde karakter oyuncusu denilince aranan bir Türk gitti dünyadan.

 

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okuyan; ancak hiçbirinden mezun olmayan, hayatı ancak doğanın gücüyle anlamlı kılan bir adam gitti dünyadan.

 

Son yılların Türkiye için en ciddi direnişine, ”Apolitik diye bilinen gençlerimizin demokratik haklarına sahip çıkmak için verdikleri mücadeleyi yürekten destekliyorum. Onların üzerindeki ölü toprağının kalkması ile artık bir şeylerin daha güzel olacağı umudunu taşıyorum. Diren Gezi Parkı diren. Çok güzelsiniz, çok güzelsiniz çocuklar.” diyerek gelecekten ümidini kesmeyen bir adam gitti dünyadan.

 

Ne yazsanız boşluğa yayılan bir oyuncu, bir yönetmen, bir senarist, bir komünist, bir aktivist; ne yazarsanız yazın asla bitmeyecek bir ses gitti dünyadan.

 

Tuncel Kurtiz 1936 yılında İzmit’ te dünyaya geldi. Bunun önemi yok artık. Ancak öldüğünde hatırlanan bir adam daha; Tuncel Kurtiz gitti dünyadan…

 

Ali Erbil

direngennot: bu yazı 2013 Milliyet-Güney ekinde de yayımlanmıştır.

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.