toplu blog ortamı

Efkarlı Gençler / Ali Oktay Özbayrak / Gündem

 

 

EFKARLI GENÇLER

 

O halde muhabbete devam…

Kendimizi nasıl anlatsak diye düşünürken, Fetullah abimiz tanımladı. Bizler efkarlı insanlarız. Efkar… Bizi başka ne anlatabilir ki?

Anadolu’nın efkarını yüreklerinde taşıyanlar, günler devrilip gidiyor. Geçmez dediğimiz geceler geçiyor, sonu gelmez dediğimiz yollar ardımızda kalıyor. Peki biz nerede kalıyoruz, biz nerede kaldık?

Son zamanlarda C.Meriç hocanın sözünü her şeyde dile getiriyorum. Sağcı solcu değil namuslu ve namussuz insan vardır. İşte diyorum Anadolu’yu bununla şekillendireceğiz. Anadolu’nun namuslu insanlarıyla.

Bu memleketin değerlerini, kültürünü, geleneklerini özümseyeceğiz. Yıllarca yönümüzü batıya çevirmiş olmanın efkarını yaşıyorum. Doğu kafalı bir toplumun kendini batıda aramasının efkarını yaşıyorum. Aristo, Platon, Hegel, Nietzsche… Bu filozoflar toplumlarını şekillendirmeye çalıştı.

Bizler ise sadece onların dediklerini öğrendik. Kendi şeklimizi koyamadık ortaya. Oysa sağlam bir Anadolu mayası vardı. Dokunduğunu güzelleştiren. O mayayı çalmayı unuttuk.

Felsefe’de millileşme olur mu? Neden olmasın efendim, Anadolu mayasını özümsemiş gençlerimiz neden Anadolu’nun efkarına çözüm bulmasın?

Bizler Anadolu’nun efkarlı gençleriyiz efendim, Anadolu kadar garip kaldık. Garibiz…

 

ALİ OKTAY ÖZBAYRAK

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.