toplu blog ortamı

Evet Beyler Şimdi Sahne Sizin Haydi Bakalım / Nuran Benli

Sevgili beyler,

Bilir misiniz ülkemde kayıt altına alınmamış kaçak, ücretsiz çalıştırılan işçilerin kimler olduğunu? Eminim uzun düşünmelerden sonra bile bulamayacaksınız. Ben sizlere ufak ufak anlatmak isterim bu çalışanların kim olduklarını. Bu asaletli değerli kimseler ev hanımlarıdır, annelerimizdir.

Her evde en az bir adet bulunur. Çok çalışkandırlar, mesleksiz de değillerdir. Ev hanımlığı demek evlilik için atılan imzayla başlayan bir meslektir. Önce eşlerine dadılıkla başlar mesaileri. Temizlik, aşçılık, ütücülük değme işçilere taş çıkarırcasına profesyoneldirler. Ekonomisttirler. İki-üç yıl sonra kendi evlerinde oturmak istedikleri için iktisat yaparlar. Dikkatli bir sağlıkçı, öğretmen, iyi bir yön tayin edici rehberdirler. Dönem dönem psikologdurlar. İnançları sağlam, iyi bir ilahiyatçı kadar bilgilidirler. Her gün aşçı, her gün temizlikçidirler. Aklınıza gelebilecek her meslekte uzman olmasalar da tamircilikte çoğunlukla kalfa ve ustadırlar. Ücretsiz çalışan bir sivil toplumcudurlar. Fakat onlardan ayrılan tek özellikleri isyancı değillerdir. Sessiz isyan etseler de evde isyan sesleri çıkacak olsa da bastırıcı susturucu özelliğe sahiptirler. Bu güzel ruhları ile korumacıdırlar. Aile, onlar için ömür, yaşam demektir. Sevdiklerinin zarar görmemeleri için toplu yürüyüşlere katılmak isteyen eş ve evlatlar varsa evde o gün o yürüyüşlere katılmasınlar kalabalıkta ziyan görmesinler diye ayarlanmış saatleri devredışı bırakıp geç kalkmak gibi bir rolde üslenirler. Bu türlü artislikleri de vardır. Toplumda süküneti de sağlayan, devlete sağdık hizmetlidirler. İnanın devletin hiç bir dönem önemsemediği kayıt dışı çalışanlar ev hanımlarımız, iylik meleklerimizdir onlar.

Şimdi soruyorum sağınıza solunuza bir bakınız kaç tane bu gönüllülerden var?(anneniz, eşiniz, ablanız kardeşiniz vs.) Dönün sarılın ve kocaman öpücük kondurun yanaklarına.

Yaradanımın en büyük lütfu olan analık, kadınlık duygularının en güzelini yaşayan ve sizlere yaşatan biz hanımlar için bu hizmeti alan sizlerde bir şeyler yapın. Adına ev hanımları yasası mı dersiniz, annemin yasası mı dersiniz, hanımlara özel yasa mı dersiniz… Birşeyler deyin de şu borcunuzu ödeyin. Önemli olan icraattır. İsimlendirmek işin süsüdür. Evet, beyler haydi hep birlikte bir imza kampanyası başlatın. Tüm yurdumun insanları! Bakalım bu güzellikleri ilk başlatan kim olacak. Beyler! Birlik olun! Maaşsız hanım kalmasın. Vasfı emeği ile pekişsin. Adı ne olursa olsun. Hizmeti bedava kayıt dışı güç kaybı olmasın.

Sevgilerimle

Sivil Toplum Gönüllüsü Nuran Öztürk Benli

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.