toplu blog ortamı

Her Şey Senin İyiliğin İçin / Cihan Barış Budak / Kültür Sanat

Her Şey Senin İyiliğin İçin

Kötü hissediyorum kendimi. Çünkü kötüyüm. Yaşanılanlara inanmak beni acıtıyor.

Sana her şeyi anlatabilirim artık. Labirentteyim ve çıkmak için tabela arıyorum. Üstelik düşün elimde bir balyoz var ama onu kaldıracak gücüm yok. Duvarın dibine oturup ağlıyorum.

Sana bunları anlatırken elimi tut, gözyaşlarımı tut. Labirentteyiz ve sen gülüyorsun. Bunu nasıl yapabiliyorsun? İlk ağladığım zamanı hatırlamıyorum. Yeni doğmuş ve hiçbir şey yapamıyorumdur. Hala ağlıyorum bir şey yapamıyorum ama çok şey hatırlıyorum.

Elimi tutuyorsun. Sadece tutma, sık. Yumruk at bana, tekmele. Gözyaşlarımı silme, onlara tükür. Labirentin ışıklarını kapat. Görüyor musun hiçbir şey değişmedi. Parçalanacağından eminsen yere hangi hızla çakılacağının önemi yokmuş. Sarsılmaya ihtiyacım var.

Sen şimdi diyorsun ki bu labirente nasıl düştün?

Hayatta iki çeşit çıkmaz olmalı. Biri sokak diğeri aşk. Bir ara meraktan çıkmaz sokağa girmiştim. Geri dönünce çıkabiliyormuşsun. Şimdiyse labirentteyiz ve ciddi bir çıkmazdayız.

Sen o kulaklığı ne zaman taktın? Söylediğim şeyleri dinlemeyeceksen soru sorma. Çıkart şunu. Bana bakarak anlattıklarımı anlayamazsın. Ya kulaklarınla dinle ya dudaklarımdan öp. Ama sen herkesin dışarıdan göründüğü gibi olduğuna inanıyorsun. Güldürme. Ben bazen gözlerimi ayaklarımda hissediyorum.

Hangi şarkıydı o? Sesini aç. Tamam canım biliyorum. Yalnız kaldığım zamanlarda Sezen dinliyorum zaten. Aslında ben o depremden sonra her zaman Sezen dinliyorum. Enkazdan kaçarken labirente de öyle düştüm zaten. Şu balyozu da duvarlardan kurtulmak için yanıma almıştım.

Depremden kaçarken labirente düşmek diye bir atasözü şart. Yaşarken tükenmek başka türlü anlatılmıyor. Gerçek bir yıkıntıdan sonra ancak çaresizlik tüketebiliyor insanı.

Sen hala önemsemiyorsun bazı şeyleri. Senin de kafanın içinde böcekler dolaşmıyor mu? Beni çok rahatsız ediyor onlar. Rahat bırakmıyorlar. Dengesizleşiyorum. Eksiliyorum.
Biz burada bekliyoruz ama çıkışı bulmadan ölmek istemiyorum. Kafam çok kaşınıyor ve çok karışıyor.

Sana her şeyi anlatacağım hem de en başından. O depremi. Küçük odadaydık, yanımda o vardı. Beni bırakıp gitmeyi düşünüyormuş. Yanıma oturdu, deprem arifesiydi o an. Senden önce elimi en son o tutmuştu. Elimi tutup “her şey senin iyiliğin için” dedi ve o an deprem oldu. En çok sevdiğin kişi senin iyiliğin için hayatından çıkıyorsa, o hiçbir şeyin iyi gitmeyeceğini gösterir. Belki sahici bir depremin belirtisiydi yalnızca o an ve giderken kapıyı hızlı kapattı diye yıkıldı bina. Sonra enkaz. Üstüme taşlar düşe düşe geldim labirente kadar.

Canım, ben sana depremden bahsederken ruj sürüyorsun. Bazen hiç yanımda değilmişsin gibi hissediyorum. Tamam tamam şaka yapıyorum seni seviyorum, iyi ki yanımdasın. Yerimden kalkıp balyozla şu duvarları yıkabilsem, sonuca ulaşsak daha güzel olacak.

Sana O’nu anlattım mı hiç?

Her şeyi benim iyiliğim için yaptığını düşünüyordu ama ilk defa onun bu konuda haksız olduğuna inanmıştım. Her zaman yanımdaydı ve başımı kaşırdı. Şu lanet böceklerle o zamanlar dalga geçerdim. Şimdi onlar benimle alay ediyorlar sanki. Şarkı dinlemezdik. Bana en güzel şarkıları o söylerdi ve ona en güzel cümleleri kurmaya özen gösterirdim. Kelimelerimin onun için özel olduğunu düşünürdüm, beni anlardı. Ben de onu anlardım. Anlamak önemli bir şey. İnsan sadece içinden konuşmaz, bazen içinden ağlar. Hıçkırıklarımı duyardı. Sen onu tanımıyorsun, o gökyüzüne bakınca gökyüzü ela olurdu.

Tırnaklarını niye yiyorsun? Çok saçma. Onu kıskanman için bir sebep yok bence. Aklından çıkaramadın da ne demek? Canım benim ben seni seviyorum sen de beni seviyorsun, bundan şüphemiz var mı? Yok işte bak ne güzel. Seven insan sevdiğinin yanında olur, sevdiğini anlar. Bak yanımdasın. Her fırsatta kulaklığı takmayı bırak. Bir şey anlatıyorum dinle lütfen.

Hayır. Hayır olamaz. Böcekler çoğalıyor. Beynimi işgal edecekler. Başımı kaşı. Başımı kaşı bırak şimdi tırnaklarını. Yeniden sürersin ojeyi başımı kaşı dayanamıyorum. Böcekler ağzımın içine giriyor bir şey yap. Vücudumu ele geçirecekler. (Konuşamıyorum. Hayır yapma o balyoz olmaz. Ben de ölürüm. Böcekleri tırnaklarınla öldür. Beni anlamıyor musun yapma. Benim iyiliğimi dü…)

Cihan Barış Budak

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.