toplu blog ortamı

Kimsin sen Direngen? / Oktay Yılmaz / Direngen

Gençleri sosyal etkinliklere yönlendirmek, farklı ortamlar yaratmak, okumaya ve yazmaya olan ilgilerini törpülemek, yazarken yazıya ihanet etmemeyi ve gerekliliklerini yerine getirerek hep daha iyi yazıyı hedeflemek amacıyla yola çıktık. Ağırlığı edebiyata verse de tüm sanat dallarının yer bulacağı, düzeyli ürünlerin sergileneceği bir alan… Direngen, toplumsal duyarlılığı yüksek, bireyi toplumsal bir varlık olarak bütün yönleriyle işleyen; doğal, siyasal ve ekonomik çelişki, karşıtlık ve birlikteliklerini diyalektik yöntemle irdeleyen; sanatın toplumsal işlevini yüzeysel gerçekçi çizgilerin çok ötesinde, derinden bir kavrayışla sergilemeye çalışan bir bülten olacaktır. Usta kalemlerle, kalemin çıraklarını harmanlamaya çalıştığımız bu süreçte tecrübelerin ve birikimlerin ışığında ilerliyoruz. Direngen, internet sitesiyle okur yazar atölyesi olarak filizlendi. Direngen Fanzin’e de döktü kelimelerini.

İlhan Berk’in de dediği gibi “Yazmak bir cehennemdir.”, yazacak çok şeyi olup da kalemi eline aldığında silahını çeken bir asker kadar onu hünerli kullanabilmek elbette ustalık gerektirir ve yazmak bir cehenneme dönüşebilir. Ya da yazacak hiçbir şeyi olmayandır cehennemin kendisi… Belki de asıl cehennem yazamamaktır.

Her insan kendisinin öğretmeni olmalıdır. Sanatın özü disiplin olduğundan sistemli çalışmak kaçınılmazdır. Hiç kitap okumamış bir insanla kitap okumuş bir insanı karşılaştırmamız mümkün değildir ve zaten böyle bir eşitlik de beklenilemez. Çünkü sanattan uzak bir insan barbardır. Bir topluma egemen olan sınıf o toplumun kültürüne de egemendir. Önemli olan kültürün üzerindeki baskıyı azaltmaktır çünkü kültür, özgür bir ortamda gelişebilir.

Birbirimizi dinlemeye ne kadar tahammülsüz olduğumuzu görüyoruz. Bir düşüncenin diğer düşünceyi dinlemekten çok ezmeye çalışmak gibi bir üstünlük çabası içinde olduğunu görüyoruz. Kimsenin birbirini dinlemeye vakit ayırmadığı dünyada, günden güne herkesin teslim olduğu kaçınılmaz durumu ifade ediyor artık yazmak. Karşında bir şeyler anlatmaya çalışanı sessizce, bölmeden, pür dikkat dinlemenin bir hüner olduğu günleri yaşıyoruz. Oysa dinlemek doğal bir özellik olmalıydı ama nesli tükenen her şey gibi dinlemek de bulunması zor bir hüner olarak hayatımızda artık. Yazmak bu yüzden de bir ihtiyaç. Douglas Adams’a göre  “Oldukça kolay bir eylemdir, tek yapmanız gereken alnınız kanayana kadar boş bir kağıda bakmaktır.” yazmak.

Hayallerinizi Direngen’le yeryüzüne indirebilirsiniz. Yazmaya başlamak için bir kalem ve bir kağıttan fazlasına ihtiyacınız da olabilir.

Direngen; ustalardan, ilk ürünlerini yayımlayacak olan en yenilere kadar düşleri toplatılmış üç beş kişinin buluştuğu bir odaktır.

 

“Yayımlanmamış olmasının hiç önemi yok. Bu iş soluk alabilmek için yapılır.” Samuel Beckett

 

Kalın sağlıcakla…

Oktay Yılmaz

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.