toplu blog ortamı

panel kullanma klavuzu 1

panel1

 

panel kullanma klavuzu 1 

 

1) yazınıza başlık ekleyeceğiniz alandır.

2) ortam ekle kısmı yazınıza resim ekleminizi sağlar. Ancak ben bir alt resimdeki 11 numaralı açıklama kısmını okumanı tavsiye ederim, kendi yazılarıma resimleri “öne çıkan görsel” kısmından yüklüyorum. O yüzden şimdilik bu “ortam ekle” kısmını geçiyorum 11 numaradaki açıklamada görüşürüz, fotoğraf eklemek için orayı okuyun.

3) yazı karakterinizi kalın / koyu görünümlü  vb şekillerde değiştirmenizi sağlar.

4) farklı 4 seçenekte video yükleyebileceğiniz platformlardaki linkleri girip yazınıza video eklemenizi sağlar.

5) ben yazılarımı önce metin kısmından düzenliyorum daha sonra görsel kısma tıklayıp bakıp sonra yayımlıyorum. Çalışma alanı olarak metin kısmını tercih etmenizi öneririm.

6) taslak olarak kaydet seçeneğiyle yazınızı yazarken daha sonra tekrar bakmak üzere kaydedip çalışmanıza sonra devam edebilmenizi sağlar.

7) önizleme yazınızı yayımlamadan önce nasıl göründüğünü görmenize yardımcı olur.

8) buna basarsanız yazınızı yayınlamış olursunuz.

9) kategoriler kısmından yazınızın konusu hangi kategoriye uygunsa o kategoriyi işaretleyin bu sayede yazıyı o kategoriye yollamış olursunuz ve bu alanı biraz aşağıya kaydırırsanız yazarlar kısmından kendi adınızı da bulup kendi adınızın kenarına da işaret koyun ki yazınız yazarlar kısmında kendi isminizin altında da yayınlansın, arşivinize eklensin. Her yayınladığınız yazınız için kategori ve yazar seçeneklerini mutlaka işaretleyin, site düzeni için gerekli.

 

panel2

 

 

10) etiketler kısmı önemlidir çünkü yazınızın anahtar kelimelerinin google gibi arama motorlarında arandığında çıkmasını sağlar. 4-5 kelime yeterlidir örneğin ben genelde her yazı yayınladığımda şöyle giriyorum: diren, direngen, oktay yılmaz, (yazımın başlığı), (manşet ya da sürmanşet)*.

*Etiketler kısmına “manşet” kelimesini de eklerseniz yazınız ana sayfadaki kayan slayt alanında çıkar.
Etiketler kısmına “sürmanşet” kelimesini de eklersiniz yazınız ana sayfanın tepesindeki kutucuk şeklindeki alanda çıkar.

Tavsiye: etiketlerinize hem sürmanşeti hem de manşeti birlikte etiketlemeyin. Sürmanşet kısmında daha çok fanzinlerle ilgili ya da direngenle ilgili  ya da wordpress’le ilgili yazıları koymayı tercih ediyorum. Diğer her türlü kategorideki yazıları manşet kısmında slayt alanında yayınlayalım. Yazılarınıza 4-5 etiket mutlaka ekleyin ki kendinizi google’a tanıtmış olun. Unutmayın ki çok fazla sayıda etiket girmeniz google’ın yazınızı dışlamasına neden olur. O yüzden 4-5 tane yeterlidir ve her etiketin arasına virgül koymayı unutmayın. Buraya eklediğiniz etiketlerin aynısını 14 numaralı açıklama kısmına da ekleyin orası da yazınızı arama motorlarına tanıtma açısından ek destek sağlamak içindir.

11) öne çıkarılan görsel yazınızın sol üst kısmında, manşet ya da sürmanşet alanında fotoğraf çıkması içindir. Ben 2 numaralı açıklama alanındaki fotoğraf alanını kullanmıyorum “öne çıkarılan görsel olarak belirle” alanını kullanıyorum ikisi de aynı işlemleri yapabilmeniz içindir. Öne çıkarılan görsel yerine tıklayıp,  “dosya yükle” kısmından bilgisayarınızdaki fotoğraf yüklendikten sonra sağ alt tarafta “öne çıkarılmış görsel olarak belirle” kısmına basıp çıkın fotoğrafınız yazınıza yüklenmiş olacak.

Tavsiye: İnternetten indirdiğiniz resimlerin boyutu bazen çok büyük bazense çok küçük olabilir o yüzden bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğrafın üzerine sağ tıklayın, birlikte aç kısmından, “microsoft office picture manager” ile fotoğrafı açın, tepede “resimleri düzenle” kısmına tıklayın, sağ tarafta açılan panelden “yeniden boyutlandır” kısmını tıklayın “özel genişlik x yükseklik” yazan yeri işaretleyip her ikisine de “500 x 500″ yazın, alttaki “tamam” kısmına tıklayıp fotoğrafı yeni boyutuyla kaydedip daha sonra Direngen’deki “öne çıkarılmış görsel olarak belirle” kısmından fotoğrafınızı yüklerseniz fotoğraf konusunda hiçbir zaman sorun yaşamazsınız.

12) Bu kısma yazınızın başlığını yazmanız yeterli. 12-13-14 açıklamaları 10 numaralı alan gibi yazınızın google gibi arama motorlarında tanınması içindir o yüzden bu alanları boş geçmemek iyidir.

13) Bu alan kısaca yazınızın hangi konuyla ilgili olduğunu yazmanız içindir ama burada biraz kolaya kaçıp yazınızın ilk cümlesini alıp bu alana kopyalayabilirsiniz. Sadece burda dikkat edilmesi gereken kısım açıklamanızın 160 karakteri geçmemesidir. Çok uzun açıklamalar google tarafından yazınızın dışlanmasına yol açabilir.

14) Bu alana 10 numaralı alana girdiğiniz etiketlerin aynısını yazın, etiketlerinizin arasına virgül koymayı unutmayın virgül koymazsanız sistem ayrı ayrı girdiğiniz etiketleri bir bütün olarak algılayacaktır ve bu durum arama motorları için çok uzun kalacağı için yine google gibi arama motorlarının sizin yazınızı dışlamasına yol açabilir.

15) Bu alana hiç dokunmayın o şekilde işaretlenmemiş olarak kalsın.

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.