toplu blog ortamı

ROMAN YAZMANIN 2 KURALI…! / Gökhan Sezğin / Kültür Sanat

ROMAN YAZMANIN 2 KURALI…!

Merhaba sevgili dostlar. Daha önce yazdığım yazıların birinde “Herkes Şiir Yazabilir” demiştim. Bu yazımda ise roman yazmayı konu alacağım.

Oturduğum ilçede ki yerel basın ile yaptığım bir röportajda bana sorulan soru şöyleydi…

“Roman yazmayı düşündünüz mü?” ve verdiğim cevap ise “Ben asla roman yazamam. Çünkü roman yazmak çok zahmetli ve bir o kadarda zor iş. Çünkü birden fazla kahraman yaratıyorsunuz ve bu kahramanlara özellikler yüklüyorsunuz. Mesela örnek vermek gerekirse, bir kız, bir erkek ve katil var. Kızın saç rengini, göz rengini, fiziğini, giyim tarzını okuyucuya lens etmek gerekli. Aynı şekilde erkeğinde öyle. Katilin ise neler düşündüğünü, neden bu şekilde olduğunu, nasıl bir özelliğe sahip olduğunu açık bir şekilde belirtmek gerekir” demiştim. Fakat aradan 1 yıl geçti ve roman yazmaya karar verdim. Roman yazımının hakkında bilgi vermeden şunları söylemek istiyorum, verdiğim röportajda da dediğim gibi gerçekten çok zor ve zahmetli bir iş.

Roman yazmanın hakkında ki bilgileri de ben kısaca anlatayım. Roman yazmak için ilk baştan kafanızda olayları kurmalısınız. Ama ufak bir hatırlatmada yapayım romana kendinizi pek fazla kaptırmayın. Ben romanı yazmaya başladım ve aradan 2 ay geçti ciddi anlamda kafayı yeme aşamasına geldim. Romanda yaşanan her olayı sanki gerçek hayatta yaşıyormuşum gibi hissetmeye başladım. Kız ile erkek ayrıldı sanki gerçekten ben sevgilimden ayrılmış gibi hissettim. Her neyse o romanda ki psikolojiyi de gerçekten yaşamanız gerekli. Misal romanda mezarlık sahnesi vardı ve o psikolojiyi hissedemediğim için o yazıyı yazamadım ve gecenin 12’sinden sonra mezarlığa gittim ve o psikolojiyi ciddi anlamda yaşadım. Yani kısaca demek istediğim olayları ilk başta kafanızda planlayın ve o psikolojiyi hissedin.

Ayrıca yazdığım roman hakkında da biraz bilgi vereyim. “Tesadüflerle Hoş geldin” adında bir roman ve iki kişinin yıllar sonra başlayan aşk hikayesini anlatıyor. Aşk deyince kafanızda duygusal konu oluşmasın ağlarken güldüren, gülerken düşündüren, düşündürürken korkutan bir roman. En kısa sürede okuyucularla buluşturmayı planlıyorum.

Saygı ve sevgilerimle Gökhan SEZĞİN

YORUM YAZ


20 Ocak 2014 Pazartesi, 16:32
İUA

İki kural ne?

16 Mart 2014 Pazar, 23:13
Nuran Öztürk Benli

Gizli cevap içinde; biri çok zor oluşu ikincisi ise olayı yaşaya bilmeniz. Evet sn Gökhan Zengin çok haklısınız inanın öyle zevk veriyor ki insana dilerim kitabınız biter basılır ve okuyucusuyla buluşur kaleminiz susmasın

14 Kasım 2014 Cuma, 14:50
hakan

şu köşe yazısında bile bu kadar çok imla hatası yapan birinin roman yazabileceğine inanmıyorum.yazsa da kendi okur ancak.çünkü çok bariz imla hataları ile dolu bir yazı..herkesten önce okuyucuya saygınız olmalı.