toplu blog ortamı

Ruhlarımızı beklerken… Hibrit (melez) yazarlık / Hüseyin Şenkayas

Ruhlarımızı beklerken… Hibrit (melez) yazarlık

Bir grup araştırmacı yerlilerle birlikte bir tepeye tırmanmaktadır. Saatler boyu yol kat ederler. Dururlar ve mola verirler. Ama dinlenme oldukça uzun sürmüştür. Araştırmacılar dayanamayıp sorarlar, “Neden bekliyoruz?”. Yerlilerin lideri geldikleri yola gözlerini diker, soğukkanlılıkla yanıtlar, “Çok hızlı gittik ruhlarımız geride kaldı, ruhlarımızı bekliyoruz!”

Küreselleşme, rekabet, hız, bilgisayarlaşma, internet, android derken giderek hızlanan bir koşuşturmanın içine dalmışız yaşamaya çalışıyoruz. Durmadan, düşünmeden, nereye gittiğimizi bilmeden ve en önemlisi ruhlarımızı geride bırakarak, hiçbir şeyin, hiçbir an’ın, hiçbir nefesin tadına varamadan, anlayamadan, fark edemeden…

Okumak ve yazmak, bir anlamda geride bıraktığımız ruhlarımızı beklemek üzere duraklamak, dinlenmek, kendimizi ve yaşamı dinlemek demek. Yaşamak demek aslında. Yaşadıklarımızı anlamak, kâğıda (bilgisayara) dökmek, başkalarıyla paylaşmak demek.

Direngen.net, hızla akan hayatlarınızda bir dinlence verme imkânı sunuyor. Dergi, yayınevi, yayın endüstrisi gibi baskılar olmadan, serbestçe düşüncelerin toplanıp aktığı bir nehir gibi. Sınırlı okuyucu kitlesine değil, online olarak herkesin istediği anda ulaşabileceği, herkese açık, serbest, ücretsiz bir ortam. Hem de tek bir türde değil istedikleri her türde istedikleri an yazıp paylaşabilmeleri için.

Eserlerini hem yayımlayan, basılı hale getiren, yayıncılarla çalışan hem de sanal ortamda herkesle paylaşan yazarlara hibrit (melez) yazarlar deniyor. Aralarında çok satan yazarların da bulunduğu hibrit yazarlar artık sanal dünyanın imkanlarıyla telif sözleşmeleri de yaparak, kitabın kapağı, tasarımı, içeriği, editörlüğü gibi tüm yönleriyle kendi ilgilenerek, edebiyat endüstrisinin kapitalist çarklarından kurtuluyorlar bir anlamda.

Eser (ürün) olmadan edebiyat olmaz, yayıncı olmaz, endüstri olmaz…

Yazmak, bir eser ortaya koymak, üretmek, insanın yaratıcı yanını özgürce ortaya koymasıyla mümkün. Bu bağlamda, sanal siteler daha demokratik ve özgür bir ortam sunuyor, gençlere, yazma heveslilerine.

Durun, dinlenin ve ruhlarınızı bekleyin, Bakalım size neler anlatacaklar…

Hüseyin Şenkayas

YORUM YAZ


21 Mart 2014 Cuma, 01:35
ŞULE ÖNCEL ŞENKAYAS

GERÇEKTEN ÇOK HIZLI GİDİYORUZ :HIZLI YAŞIYORUZ,RUHLAR GERİDE KALINCA RUHSUZ MU YAŞIYORUZ ACABA? AYRICA BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER:HİBRİT TOHUM BİLİRDİM DE, HİBRİT YAZAR HİÇ DUYMAMIŞTIM

7 Ocak 2015 Çarşamba, 19:06
Özkan özkaya

Ben de yazmak isterim, eğer müsadeniz olursa..

6 Mart 2017 Pazartesi, 12:08
Barbie

That’s a weohlthoug-t-lut answer to a challenging question