toplu blog ortamı

“Vukuat Vardiyası” ile Bireysel Ve Toplumsal Hesaplaşmalara Yolculuk / Dolunay Aker

“VUKUAT VARDİYASI” İLE BİREYSEL VE TOPLUMSAL HESAPLAŞMALARA YOLCULUK

Sevgili Emre Polat’ın Mühür kitaplığından Nisan 2013 tarihinde çıkan şiir kitabı ‘’ Vukuat Vardiyası ‘’ elime ulaştığında çok heyecanlandım. Bunun nedeni daha önce şiirlerini dergilerde okuduğum ve bir söyleşisi ile karşılaştığım Emre Polat’ın şiirlerini yakından incelemek olanağıydı. Kendisinin değimiyle şiir yazmaya ‘’ Marazi anlamda birkaç yılda yaşadıklarından sonra başlamış ‘’ bu etkenler hayatın zorunlu kesitleri bunalımları eşitsizliği olabilir. Zaten her şair hayata bir tepki olarak başlamaz mı şiire işte bende Emre Polat’ta bunu sezdim. Günümüz şiirinde orta yaşlı, genç birçok şairden aşk şiirleri okuyoruz ama Vukuat Vardiyasının ilk şiiri ‘’ Bir Aşkın Bitmesi ‘’ kendine özgü güçlü imgelerle örülü ve bir sorunsalı işleyen tarzıyla diğerlerinden ayrılıyor.
‘’ akşam tir tir titriyor sırtında bıçağın
denizi dansa kaldıran ağustos lekesi
kirletiyor kumaşını bulutların
huzura gölge düşüren savaş gemisi:
bir aşkın bitmesi ‘’
Polat’ın beni etkileyen bir başka şiiri ‘’ Dar Kiler ’’e geçiş yaptığımızda insanın bireysel yalnızlığını ‘’ faydasız can veren dağlar puslandıkça ‘’ geçmişe ağıt yakar gibi ‘’ mahzene kilitliyorum sizden sonraları ‘’ diyerek bir arayışı çağrıştırıyor.
Seksenli yılların şiirinin usta şairi Tuğrul Tanyol’a yazdığı şiirde ise hem karamsarlık hem de karamsarlığı yaşama azmiyle yıkmaya çalışan genç şairin dizeleri var.
‘’ Karanlığın içinde bir şarkı mırıldansak
Sanki bir bardak boydan boya çatlayacak
Veya bir şarkının içinde karanlıksak
Bilemeyiz hangi nota uçurumdan atlayacak ‘’
İkinci bölüm sitemkâr bir dörtlükle başlıyor
‘’ gelme zaten gözlerim kapanıyor fuzuli
gelme tek göreceğin tescilli bir deli
gelme gölgem bile kendime bir fazlalık
gelme bugünlerde Tanrı’yla aramız açık! ‘’
Ardından ‘’ Sen Atina da Olmalısın Şimdi ‘’ adlı şiir beni Attila İlhan’ın o muhteşem şiiri ‘’ Üçüncü Şahsın Şiiri ‘’ anımsatması ile buluşturuyor bir sevdanın Atina da gezmesini hissediyorum.
Emre Polat’ın şiir kitabında başka bir farklılıkta ustalara yazdığı şiirlerin doyurucu olması kim bu ustalar ‘’ Behçet Necatigil, Turgut Uyar, Ece Ayhan, Refik Durbaş ‘’ dünya şiirinden de kendisine yakın olan şairleri atlamıyor Polat ‘’ Sylvia Plath, Arthur Rimbaud ‘’ gibi. Emre Polat’ın Nilgün Marmara’nın kişiliğine ve şiirlerine yakından ilgi duyduğunu biliyordum açıkçası kitapta ona yazdığı bir şiirin olması beni şaşırtmadı ama şu da var kitabın en kuvvetli şiirlerinden birisi de ‘’ Yasal Meyve ‘’ yani Polat Nilgün Marmara’ya duyduğu sevginin de hakkını şiiriyle vermiş.
Kitabın son bölümüne geçiş yaptığımızda şiirlerin yönü daha fazla toplumsal bakış açılarına kayıyor. Türkiye’nin haziran ayında gezi direnişi ile karşılaşması Emre Polat’ın kitabında daha önceden yer almış bu isyan bu hesap sorma sadece gezi direnişini değil tüm ezilenlerin bayrağını simgeliyor.
‘’ Veletlerin kanı yerde kalacak sanmayın
Vefasız büyüdünüz vesselam ‘’
Artık sizde ‘’ Vukuat Vardiyası ‘’ ile bireysel ve toplumsal hesaplaşmalara yolculuk yapabilirsiniz.

Kaynakça: Emre Polat-Vukuat Vardiyası Mühür Kitaplığı syf.63

Dolunay Aker

 

vukuatvardiyasi

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.